Меню#українські_книжки до Дня української писемності та мови#українські_книжки до Дня української Державності
Tab content

Книги, які варто прочитати до Дня української писемності та мови

Рідна мова – це генетичний код кожного народу, що визначає його коріння, історію і майбутнє. Окрім всього, українська мова – це не тільки засіб спілкування, це цілий світогляд, що ним живуть і надихаються.

В Україні День української писемності та мови традиційно відзначається 9 листопада, в день вшанування Нестора Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

До цієї важливої дати пропонуємо вашій увазі добірку з декількох цікавих книжок, що в тій або іншій формі розкривають і транслюють тему мовного питання зі сторінок у свідомість читача.


Ольга Дубчак «Чути українською» та «Бачити українською». Ці дві частини однієї дуже важливої серії в сучасному популярному мовознавстві розповідають про норми української мови в доволі незвичному (навіть не канонічному) варіанті. Перша частина присвячена тому, що ми сприймаємо на слух, а саме звукам. Тут досить чітко і належним чином пояснюється, як працює звукова система, пропонуються нові погляди на правильну вимов вже, здавалося б, усталених форм слів, та пояснюється універсальність і досконалість нашої абетки.

Друга ж частина присвячена візуальному сприйняттю – слову.

Недаремно говориться, що першим було слово. То що воно є? Як ним правильно користуватися та як можна «бавитися» – все це чудово написано на сторінках цієї маленької книжечки, що зовсім скоро має отримати продовження у вигляді третьої частини під назвою «Писати українською».


Микола Куліш «Мина Мазайло». Цей шедевр української драматургії ХХ століття багатьом пам’ятається ще зі шкільної програми. Звісно, тоді цей текст міг не прочитатися належним чином, що доволі сумно. Талант Миколи Куліша високо цінується в усьому світі, що неодноразово підтверджують постановки за його творами в багатьох країнах світу.

Нагадаємо, що сюжет оповідає нам про Мину Мазайла, такого собі стандартного перевертня, що заради вигоди охоче намагається змінити своє українське прізвище на російське, всіма силами цураючись родинного древа і історії, ба навіть від сина Мокія, що не розуміє схильностей батька і навпаки прагне українізації.

Доволі актуальна п’єса, що має всі шанси ще довго лишатися на часі.


Олена Стяжкіна «Смерть лева Сесіла мала сенс». Ця книжка, що дуже тонко і щемко проводить паралель між нашим минулим і теперішнім.

У книзі переплетені декілька родинних історій в далекому 1986 році. А потім – розпад Союзу, такі неоднозначні і формотворчі 90-ті та 2000-ні, та аж до теперішньої війни – це все така собі своєрідна сага, що показує родинну міць і цінність навіть поміж тими, що мають різні світогляди та опиняються по різні сторони барикад у ситуації на сході.

Фантастичним є те, як книга, починаючись російською, поступово трансформуються в українську з таким саме поступовим переходом і усвідомленням українцями своїх ідеалів і покликання, що дає надії на поступове дозрівання цієї нації, що є, безумовно, метафорою цих самих родин.

Книжки, які слід прочитати кожному освіченому українцю до Дня української Державності

“Українська державність: історико-правничі нариси. 2021 рік”

Державність — це необхідна умова створення держави. Вона передує державі і навіть суверенітетові». Отже, державність, за визначенням авторів видання, — це особлива форма національного мислення, ядром якого є воля до самовизначення та усвідомлена потреба в державі як способі забезпечення спільного існування. Вона формується під впливом менталітету та духу народу, його правових традицій та історичного досвіду.

Унікальне видання «Українська державність: історико-правничі нариси» підготовлене за ініціативи Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса у співпраці з Мистецьким Фондом імені Короля Данила, Інститутом історії НАН України, юридичним журналом «Право України», парламентською газетою «Голос України». Згідно з указом митрополита Київського і всієї України Блаженнішого Епіфанія за роботу над створенням книги відзначено низку осіб. Зокрема, орденом святого рівноапостольного князя Володимира першого ступеня нагороджено Голову Верховної Ради Руслана Стефанчука, доктора юридичних наук, професора, академіка Національної академії правових наук України Олександра Святоцького — аналогічним орденом другого ступеня.

“Ми святкуємо День Незалежності України. Це чудове свято, але ми маємо розуміти, що це фактично день відновлення незалежності України, тому що нашій державі набагато більше тисячі років. Ми маємо визнати цей факт, очистити це історичне коріння від зазіхань і спробувати довести всьому світові, що будь-які спроби анексувати історії України не вдасться нікому. Ми – єдина, унікальна держава, яка є однією з найстаріших у Європі”, – зазначив Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.


“Як гартувалася державність. 2020 рік”

“Як гартувалася державність” — унікальне дослідження у царині української локальної історії, підсумок багаторічних архівних та польових пошуків.
Це майже 600 сторінок шокуючих подробиць з маловідомих сторінок локальної історії України та близько 1000 унікальних ілюстрацій. Автор розкриває справжні — досі невідомі сторінки Визвольних змагань 1917–1920 років в околицях Києва.

  • Для написання книги Андрій Ковальов використав унікальні нещодавно розсекречені документи з багатьох українських архівів, зокрема архівів Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
  • У фокусі дослідження історія його рідної Київщини. Через історію краю автор розповідає про бойові дії Армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії проти російських окупантів. Також він розкриває і перебіг Антигетьманського повстання, полем бою якого стали околиці Києва.
  • Андрій Ковальов описує унікальні подробиці героїчної боротьби українських повстанців та підпільників на Київщині. Поруч із цим він розкриває феномен українського церковно-визвольного руху.
  • Зі сторінок цієї книги ви відкриєте для себе маловідому історію про заснування театру Леся Курбаса, секрет родинної історії сотника Армії УНР Івана Андруха та досі невідомі подробиці останніх днів життя видатного українського поета та громадського діяча Володимира Самійленка.

Книга “Як гартувалася державність” присвячена подіям української національної революції 1917 року та наступним національно-визвольним змаганням. На жаль через об’єктивні та суб’єктивні причини українську державність відновлену у 1917 році було втрачено. Тому дослідження української національної революції 1917 року є дуже актуальними в наш час, адже вони спроможні запобігти помилок в майбутньому державному будівництві. Український дослідник Андрій Ковальов в своїй праці використовує новітні історичні джерела, які тільки позбулися грифу “цілком таємно”. Тому його праця в першу чергу зацікавить професійних істориків та студентів різних історичних спеціальностей. Окрім того маловідомі але дуже важливі для історичного процесу факти спроможні зацікавити також широку аудиторію читачів. Значна кількість інформації присвячена боротьбі проти Армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії проти армії радянської Росії. Крім того наукова праця містить сотні унікальних архівних знімків, що в повній мірі відображають події української національної революції 1917-1921 років.