10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я – Лисичанський професійний торгово-кулінарний ліцей

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

В Україні  щороку,  10 жовтня, відзначають Всесвітній день психічного здоров’я. Він створений за ініціативи ВООЗ, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, Часто люди виділяють час на заняття спортом, приготування здорової їжі чи відмовляються від шкідливих звичок, однак ігнорують своє психічне здоров‘я.

За даними ВООЗ, кожна четверта людина у світі стикається з психічними проблемами, близько 1,1 мільярда людей переживали розлади психічного характеру.

Важливо не боятись говорити про психологічні проблеми, допомагати близьким та знайомим, у яких ви відчуваєте надмірну тривожність, депресію, зневіру.


 

У 2020 році день пройде під девізом: 

“Психічне здоров’я доступно всім”. 

Міфи та Реальність

Спробуємо розвінчати деякі з популярних міфів щодо психічного здоров’я.

Міф 1.  Люди, які мають психічні розлади є «психами», «неадекватами», вони небезпечні, їх потрібно ізолювати від суспільства

Реальність 1. Поняття «психічний розлад» містить широкий діапазон порушень – тривожні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, залежності, розлади особистості, біполярний розлад, шизофренія, деменції та інші. Згідно з дослідженнями, у будь-який час на планеті 1 з 10 людей страждає на депресію або тривожний розлад, а одна особа зі ста хворіє на шизофренію. У більшості випадків поведінка людей, які мають психічні розлади, мало чим відрізняються. Вони намагаються вести нормальний спосіб життя, працювати, займатися улюбленими справами, але вони дуже страждають від незвичних відчуттів, думок чи емоцій, що не дозволяє їм повноцінно функціонувати, а стигма, яка оточує тему психічних порушень, стає на перешкоді звертанню за допомогою.


Міф 2. Психічні розлади не виникають у дітей та підлітків. Усі ознаки, які можуть бути у них – це лише «особливості віку, вони їх переростуть».

Реальність 2: Щонайменше одна дитина з п’яти має періодичні проблеми з психічним здоров’ям. 70-75% психічних розладів починаються в дитячому чи підлітковому віці – депресія, тривожні розлади, розлади харчової поведінки тощо.


Міф 3. Депресія – це ознака ліні, поганого характеру та небажання щось робити. «Треба просто взяти себе в руки і вирватися з неї»

Реальність 3. Численні дослідження демонструють, що депресія не має нічого спільного з лінню чи слабкістю характеру. Це стан, який зумовлений порушенням хімічних процесів у мозку та змінами у його функціонуванні. Психотерапія або медикаментозне лікування, а найкраще поєднання обох видів допомоги, сприяють одужанню.


Міф 4. Залежність (алкогольна, наркотична) – це вибір людини, її спосіб життя, який свідчить про відсутність сили волі.

Реальність 4: Залежність або аддикція – це складний феномен, який охоплює багато чинників, серед яких генетичні передумови, особливості середовища чи соціального оточення, в якому росте та проживає людина, навички справлятися зі стресами, а також наявність інших психічних розладів, наприклад, депресії. Подолання залежностей потребує комплексних втручань та багатопрофільної допомоги.

Отже, психічне здоров’я – це коли людина може  насолоджуватися життям та створювати рівновагу між життєвою діяльністю та зусиллями для досягнення психологічної стійкості. І для такої життєвої психологічної стійкості нам дуже необхідно мати свій внутрішній ресурс.


 

Ресурс це те, до чого ми можемо звернутися коли:

 • ми перебуваємо в нерішучості;
 • руки опускаються;
 • хочеться скинути вантаж втоми;
 • немає інтересу до життя, і мало що радує;
 • немає сил, здійснити бажане;
 • хочемо змін в житті;
 • не вистачає життєвих сил;
 • не вистачає впевненості;
 • відчувається тривога і неспокій;
 • відчуття безсилля і відсутності опори в житті.

І я думаю, що кожен може продовжити цей список, адже в житті бувають такі ситуації, коли відчуваєш, що сам не можеш справитись, що потрібно «поповнити» внутрішні сили, щоб вистояти.


То що ж робити, коли потребуєш таку «підзарядку»? Можна скористатись зовнішніми і внутрішніми ресурсами.

 

Зовнішні ресурси:

 • пам’ятні речі, спілкування з друзями, сім’я, будинок, дерево і т. д.

Внутрішні ресурси бувають:

 • тілесні відчуття тіла, заняття спортом, танець, сон, масаж, хобі і заняття, які вимагають роботи з використанням ручної моторики (вишивання, плетення, ліплення, малювання,  різьблення і т.д.), відпочинок, голос і спів.
 • емоційні: чутливість, прояв емоцій, сприйнятливість, сентиментальність, творчість.
 • когнітивні: плани, розуміння, уяву, допитливість, ідеї, цінності, права, спогади, самоідентифікація, медитація, творчість, усвідомлення.

Для ознайомлення з медитацією, пропоную переглянути відео і скористатись порадами психолога.


 

Сподіваюсь, що наша публікація з порадами допоможе Вам відновлювати вчасно свій ресурс і стійко долати життєві перешкоди. А також нагадуємо, що Ви завжди при потребі можете звернутись за консультацією до фахівців соціально-психологічної служби у ліцею.